S&P500 na zamknięciu powyżej 1900 pkt., pierwszy raz w historii

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Lepsze dane z rynku nieruchomości pozwoliły na podtrzymanie dobrego sentymentu na Wall Street w ostatnim dniu tygodnia. Zamknięcie się na wczorajszej sesji indeksu Nasdaq powyżej średniej 50-sesyjnej, po raz pierwszy od początku kwietnia, także było dziś wsparciem dla strony popytowej. S&P500 rozpoczął sesję nieznacznie powyżej czwartkowego zamknięcia, a po godzinie sesji znalazł się bardzo blisko okrągłych 1900 pkt. Zyskując wówczas 0.3% – 0.4% indeks szerokiego rynku pozostawał praktycznie niezmienny już przez większość sesji, długo też nie mogąc naruszyć 1900 pkt. Taki brak zdecydowania mógł sprowokować do wyprzedaży akcji, czego rynek nieraz doświadczał w tym roku, jednak tym razem tak się nie stało. W końcu w ostatniej godzinie poziom ten został symbolicznie przekroczony i taki stan rzeczy udało się utrzymać do końca sesji. S&P500 zyskał dziś 0.42%, notując najwyższy kurs zamknięcia w historii (1900.5 pkt). Dow Jones wzrósł o 0.38%, a Nasdaq o 0.75%. Drugą mocną sesję z rzędu zaliczyły małe spółki, które tak silnie zostały przecenione od początku marca. Russell 2000 zyskał dziś 1% i wrócił powyżej średniej 200-sesyjnej. Amerykańskich inwestorów czeka teraz dłuższy weekend. W poniedziałek w USA jest Dzień Pamięci i z tego powodu tamtejsze rynki są pozamykane.

Najlepiej na rynku radziły sobie dziś sektory cykliczne. Spółki surowcowe oraz technologiczne zyskały po 0.9%, dzięki czemu oba subindeksy zamknęły się na rekordowych poziomach. Nieznacznie tylko gorzej wypadły subindeksy przemysłowy oraz cyklicznych dóbr konsumenckich.

Oczekiwane w marcu odbicie w danych o sprzedaży domów na rynku pierwotnym zrealizowało się miesiąc później. Dzisiejszy raport pokazał wzrost liczby sprzedanych domów w kwietniu o 6.4% m/m do 433 tys. Był to wynik lepszy od rynkowego konsensusu, wynoszącego 420 tys., a ponadto dane za marzec zrewidowano w górę do 407 tys. z 384 tys. Dzisiejszy wynik to ciągle jednak drugi najsłabszy wynik w ostatnich siedmiu miesiącach. Średnia cena nowych domów spadła o 2.1% m/m, a w porównaniu z kwietniem 2013 r. była niższa o 1.3%. Jest to pierwszy ujemny wynik na dynamice rocznej od lipca 2012 r.

Reakcja kursów deweloperów na te dane była jednak bardzo pozytywna. Lennar i DR Horton zyskały po 4%, a Ryland o 2%.

Hewlett Packard podał wyniki za miniony kwartał, które były zgodne z prognozami rynku. Spółka ogłosiła przy tym dodatkowe cięcia w zatrudnieniu o kolejne 11-16 tys. Dodatkowe, ponieważ nowe zwolnienia dokładają się do zapowiedzianych już wcześniej 34 tys. miejsc pracy, w ramach szerokiej restrukturyzacji. Mimo zaraportowania jedenastego kolejnego kwartału spadku sprzedaży kurs HP wzrósł dziś o 6%.

Foot Locker, sieć sklepów obuwniczych - obecna także już w Polsce, pokazała wzrost zysku o 17% w stosunku do roku ubiegłego, bijąc prognozy rynku. Kurs FL zyskał 1.6%.

Tomasz Smolarek
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.