S&P500 odrabia straty z początku roku

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

W środę indeksy amerykańskie kontynuowały wzrosty z dnia poprzedniego, cały dzień pozostając powyżej wtorkowego zamknięcia. Niemal 2-procentowy wzrost w ciągu tych dwóch dni pozwolił odrobić straty z tego roku i wyznaczyć nowe historyczne szczyty wskaźnika grupującego 500 największych spółek. Ostatecznie indeksy giełd amerykańskich zakończyły notowania na następujących poziomach: S&P500 – 1848,38 pkt. (+0,52%), Nasdaq – 4214,88 pkt. (+0,76%) oraz DJIA – 16481,94 pkt. (+0,66%).

Wsparciem dla rynku akcji były odczyty makroekonomiczne oraz informacje ze spółek. Bardzo pozytywnie zaskoczył dziś odczyt indeksu NY Empire State, wskazującego na koniunkturę w przemyśle w rejonie Nowego Jorku. Wynik na poziomie 12,5 był znacznie powyżej oczekiwań (3,8) oraz wskazania sprzed miesiąca (2,2). Jednocześnie cały czas bardzo nisko utrzymuje się inflacja. Opublikowana dziś wartość dla cen producentów w grudniu wyniosła +0,4% m/m. Dodatkowo opublikowana wieczorem Beżowa Księga zawierała stwierdzenia o przyspieszającym wzroście gospodarczym w niektórych rejonach.

Mniej więcej 2/3 spółek zyskiwało dziś na wartości. Akcje Bank of America podrożały o ponad 2% w reakcji na lepsze od prognoz wyniki za czwarty kwartał, a w ślad za nim rosły również walory innych banków. Również około 2% na plusie były akcje producenta samochodów Tesla po zapowiedziach prezesa mówiących o wprowadzeniu tańszego samochodu na rynek masowy w ciągu trzech lat. Spadek zaliczył natomiast inny producent samochodów, General Motors. Spółka ogłosiła, że poniesie ponad 1 miliard dolarów kosztów związanych z restrukturyzacją działalności w Europie.

Na rynku obligacji było dość spokojnie. Rentowność 10-letnich papierów minimalnie wzrosła, jednak pozostaje poniżej poziomu 3%. W ślad za akcjami podążały za to surowce przemysłowe – ropa, miedź i gaz zakończyły dzień na plusie. Spadły za to ceny metali szlachetnych – złoto i srebro potaniały o ok. 0,5%.

Tomasz Manowiec
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.