Słaba sprzedaż detaliczna nie zniechęciła inwestorów

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Początek sesji nie należał do najlepszych. Indeks S&P500 otworzył z około 0,5% spadkiem w stosunku do wczorajszego dnia. Taka sytuacja nie trwała jednak długo. Rynki odrobiły straty już około godziny 16.30 czasu polskiego. Dalsza część sesji charakteryzowała się w miarę systematycznym wzrostem. Najlepiej wyszedł na tym Nasdaq (+0,94%), który wzrósł już szósty dzień z rzędu. DJIA oraz S&P500 zyskały odpowiednio 0,58% i 0,40%.

Jednym z największych wygranych czwartkowej sesji był Goodyear (właściciel polskiej Dębicy). Akcje producenta opon wzrosły dzisiaj o 11,46%, po tym jak spółka w raporcie za IV kwartał pokazała lepsze od oczekiwań wyniki. Dużo mniej szczęścia miała PepsiCo, która nie zdołała sprostać oczekiwaniom analityków. Zysk na akcję wyniósł 1,05 USD, a przychody wzrosły o ok. 1% r/r do poziomu 20,12 mln USD. Akcje producenta napoju Pepsi na koniec dnia traciły 2,21%.

Duże emocje towarzyszyły akcjonariuszom Time Warner Cable. Największy konkurent – Comcast ogłosił chęć przejęcia TWC za około 45 mld USD. Po tej informacji kapitalizacja Time Warner wzrosła o 7% do poziomu 38,1 mld USD, a akcje Comcast spadły o 4,12% (52,97 USD na akcję, 118 mld USD kapitalizacji).

Słaby początek dnia był zasługą gorszej od oczekiwań informacji dotyczącej sprzedaży detalicznej w styczniu. W stosunku do poprzedniego miesiąca, sprzedaż spadła o 0,4%. Analitycy oczekiwali stabilizacji sprzedaży po spadku o 0,1% w grudniu. Największy wpływ na taki wynik miała sprzedaż samochodów, która obniżyła się o 2,1% (-1,8% w grudniu). Inwestorów nie pokrzepiły także dzisiejsze dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Liczba nowych wniosków wzrosła do 339 tys. z 331 tys. tydzień wcześniej. Spowodowało to nieznaczny wzrost 4-tygodniowej średniej z liczby wniosków, której obecny poziom to 336,75 tys.

Na rynku walutowym zauważalne było osłabienie się dolara względem głównych walut światowych. Kurs EUR/USD wzrósł o 0,63%, a GBP/USD zmienił się o +0,3%. Spadek wartości amerykańskiej waluty stał się głównym motorem wzrostu ceny złota. Na koniec dnia, wartość jednej uncji wynosi 1302 USD (+0,93%) i znajduje się już ponad 10% od grudniowego dołka. Wzrosły także ceny 10-letnich obligacji skarbowych obniżając tym samym swoją rentowność do poziomu 2,73% (-1,05%).

Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.