Słabe wzrosty mimo dobrych danych
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Dobre dane makroekonomiczne pozwoliły na kontynuację zwyżek, choć dzisiejsze wzrosty na koniec dnia okazały się być minimalne. Mimo to DJIA ustanowił nowe historyczne poziomy, potwierdzając wybicie ponad poprzednie szczyty i siłę trendu wzrostowego. Ostatecznie indeksy giełd amerykańskich zakończyły notowania na następujących poziomach: S&P500 – 1541,46 pkt. (0,11%), Nasdaq – 3222,37 pkt. (-0,05%) oraz DJIA – 14296,24 pkt. (+0,30%).
W kalendarzu publikacji makroekonomicznych było dziś sporo danych. Najpierw poznaliśmy tygodniową zmianę wniosków o kredyt hipoteczny, która wyniosła +14% wobec spadku o prawie 4% tydzień wcześniej. Bardzo pozytywnie zaskoczył również raport ADP o nowoutworzonych miejscach pracy, który wskazywał na prawie 200 tys. nowych etatów przy oczekiwaniach na poziomie 169 tys. Jednocześnie zrewidowano odczyt sprzed miesiąca ze 192 tys. do 215 tys. Kolejną niespodzianką były ostateczne styczniowe dane o zamówieniach na dobra trwałe po wyłączeniu zmiennego komponentu środków transportu. Wzrost o 2,3% przewyższył prognozę, która zakładała zmianę o 1,9%. Na koniec dnia przedstawiono jeszcze Beżową Księgę, czyli raport FED o bieżącej sytuacji w gospodarce amerykańskiej. Zgodnie z raportem od poprzedniej publikacji w styczniu widoczna jest poprawa we wszystkich dwunastu rejonach, które rozwijają się w skromnym lub umiarkowanym tempie. Wszystko to sprzyjało dziś wzrostom na rynku akcji.
Wśród spółek negatywnie wyróżniały się sektory IT i telekomunikacji. Microsoft stracił prawie 1% w wyniku nałożenia przez Unię Europejską kary na spółkę w wysokości ponad 700 mln dolarów. Spadały też walory Apple po serii negatywnych rekomendacji analityków. Udziały w tej spółce straciły już 20% wartości od początku tego roku.
Słabo zachowywały się dziś ceny obligacji skarbowych. Skutkiem tego był wzrost rentowności dla 10-letnich papierów do poziomu 1,94%. Na lekkich minusach kończyły dzień także najważniejsze surowce – miedź i ropa, natomiast o około 1% podrożały metale szlachetne. Liderami spadków były surowce rolne – pszenica i kukurydza spadały nawet ponad 3%.
Tomasz Manowiec
Noble Funds TFI