Słabsze dane pretekstem do realizacji zysków
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Sesja w stanach rozpoczęła się poniżej wczorajszego poziomu zamknięcia. Kolejne minuty zdawały się przynosić poprawę, jednak siły nie starczyło na długo. Indeks S&P500 po osiągnięciu pułapu 1640.8 pkt. zaczął opadać. Godzinę później spadek wynosił już -0,5%, a kolejne 3 godziny później -0,75%. Inwestorzy próbowali jeszcze poderwać go trochę w górę, ale ostatecznie S&P500 zamknął się na poziomie -0,59% (1626,7 pkt.). Dzisiejszy spadek mógł być wywołany realizacją zysków uzyskanych na wczorajszej sesji, kiedy to S&P500 osiągnął swój drugi największy procentowo zysk w roku. Podobnie sesję zakończyły indeksy DJIA oraz Nasdaq. W ich przypadku strata wyniosła odpowiednio -0,70% oraz -0,63%.
Wśród spółek należących do DJIA najwięcej zyskał Verizon. Dzisiaj można było na nim zarobić blisko 0,83%. Pozostałe spółki z sektora, tym razem nie podążyły za nim. Indeks sektora telekomunikacyjnego spadł o 0,14%. Jedynym zyskującym indeksem sektorowym był indeks sektora użyteczności publicznej, który wzrósł zaledwie o 0,11%.
Jedną z dzisiejszych publikacji, były dane dotyczące produkcji przemysłowej. W maju całkowity poziom produkcji nie uległ zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jest to poprawa względem kwietnia, kiedy produkcja spadła o 0,4% m/m. Konsensus zakładał wzrost o 0,2% m/m. Głównym powodem przestrzelenia prognoz było ponowne osłabienie w sektorze usług (-1,8% m/m). Analitycy przecenili też wykorzystanie mocy produkcyjnych. W maju zakłady pracowały na 77,6% swoich możliwości, przy oczekiwaniach na poziomie 77,9%. W kwietniu było to 77,7%. Na próżno oczekiwano stabilizacji nastrojów konsumentów. W maju nastąpił spadek indeksu Uniwersytetu Michigan do poziomu 82,7 z rekordowego 84,5 pkt.
Na koniec tygodnia dolar nieznacznie umocnił się w stosunku do euro (-0,19%). Nie zatrzymało to jednak trwającej od końca maja tendencji wzrostowej na parze walutowej EUR/USD. Dolar osłabił się też w stosunku do jena o 1,46%. Zmianom siły nabywczej amerykańskiej waluty towarzyszyła dzisiaj znacząca korekta wzrostowej tendencji na rentowności 10-letnich obligacji rządowych. Po dzisiejszym spadku o 2,21% rentowność wyniosła 2,13%.
W górę poszły ceny surowców. Cena złota wzrosła o 0,51%, a cena srebra o 1,52%. Miedź podrożała o 0,41%.
Ryszard Miodoński
Noble Funds TFI