Słaby początek tygodnia na Wall Street
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Mimo, że dzisiejsza indeks szerokiego rynku S&P 500 otworzył się na poziomie 1145.2 pkt (-0.1%), zbliżonym do zamknięcia z zeszłego tygodnia, to niemal od razu przewagę na parkiecie uzyskały niedźwiedzie. Zdominowały one rynek do tego stopnia, że po nieco ponad 2 godzinach handlu wspomniany wyżej indeks znajdował się już na poziomie 1131.9 pkt (-1.2%), czyli dziennego minimum. Na tym jednak spadki dziś się zakończyły i do końca sesji indeks S&P 500 utrzymywał się ponad minimum podążając ruchem bocznym i zatrzymując się ostatecznie na poziomie 1137 pkt (-0.8%). Podobnie sytuacja przedstawiała się w przypadku dwóch pozostałych indeksów amerykańskiej giełdy, czyli technologicznego Nasdaq oraz DJIA (największe spółki), które straciły kolejno 1.1% i 0.7%.
Najsłabiej radzącymi sobie dziś spółkami z indeksu DJIA okazały się American Express (-6.5%), Alcoa (-2.5%) oraz Intel (-2.3%). Z drugiej strony wzrostem kursu akcji mogło dziś pochwalić się 5 spółek, z czego najkorzystniej wypadły JP Morgan (+0.4%), Walmart (+0.4%) i Verizon (+0.4%).
Tak wysoki spadek notowań American Express, podyktowany był informacją o wytoczeniu procesu spółce, wraz z Visa (-0.1%) i MasterCard (-1%), przez amerykański Departament Sprawiedliwości o rzekome naruszenie prawa antymonopolowego w przepisach dotyczących akceptacji kart kredytowych. W konferencji prasowej prezes AE, Kenneth I. Chenault zdecydowanie odrzucił oskarżenie i nazwał je „godzącym w konkurencję rynkową”.
Jeżeli chodzi o publikowane dzisiaj dane makroekonomiczne, to liczba podpisanych umów kupna domów w sierpniu wzrosła o 4.3% w stosunku do lipca wobec oczekiwań rynkowych rzędu 3%. Mimo, że jest to pewien znak ożywienia na amerykańskim rynku nieruchomości, to jednak dynamika ta pozostaje na dużo niższym poziomie niż w analogicznych miesiącach zeszłego roku.
Drugim ważnym odczytem był spadek zamówień w przemyśle o 0.5% m/m w sierpniu (oczekiwano –0.4%), co wynikało ze znacznego obniżenia się komponentu samolotów cywilnych. Jednak wyłączając środki transportu (najbardziej zmienny komponent indeksu), to zamówienia wzrosły w skali miesięcznej po raz pierwszy od marca b.r. (+0.9% m/m). Wzrost charakteryzował m.in. takie produkty jak – maszyny produkcyjne (do odwiertów i elektrowni), ale także komputery i sprzęt elektroniczny.
Rozpoczynający się tydzień oprócz najważniejszej publikacji na temat gospodarki USA, czyli piątkowego raportu z rynku pracy we wrześniu, przyniesie ponadto odczyt indeksu ISM dla usług (wtorek). Rozpoczyna się ponadto sezon wyników kwartalnych spółek, o czym świadczy moment ich publikacji przez Alcoa (już w czwartek).
Piotr Zygmunt
Noble Funds TFI