Solidny zwrot na indeksie Nasdaq. Dow Jones z nowym rekordem w cenach zamknięcia

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Po rozczarowującej drugiej połowie wczorajszej sesji dziś S&P500 rozpoczął dzień od spadków rzędu 0.4%. W tych pierwszych kilkunastu minutach ustanowione zostało jednak dzienne minimum na indeksie. Było ono jeszcze później testowane, kiedy kończyła się sesja w Europie, ale poziom 1 867 pkt został obroniony, a indeks zaczął odrabianie strat. W połowie sesji S&P500 wrócił na neutralne poziomy i wokół nich poruszał się do końca sesji, by ostatecznie zyskać 0.15%. Nasdaq wzrósł o 0.50%, kończąc dzień na absolutnym dziennym maksimum oraz wykonując solidny zwrot od dziennego minimum, łącznie o 1.1%. Dow Jones zyskał 0.2%. Zamknięcie na poziomie 16 583 pkt to nowy historyczny rekord w cenach zamknięcia. Odbiega on jedynie symbolicznie od szczytów z końca 2013 r. oraz z początku i końca kwietnia b.r. Tak więc w kolejnym tygodniu może być podjęta próba wybicia powyżej tych poziomów, a spora ilość ważnych raportów makro, które wkrótce poznamy, może zdecydować o tym czy takie ewentualne wybicie powiedzie się, czy konsolidacja na Wall Street będze się przedłużać.

Spośród subindeksów najlepiej radził sobie dziś sektor ochrony zdrowia oraz cyklicznych dóbr konsumenckich (po +0.6%). Najsłabiej z kolei wypadły spółki z sektora użyteczności publicznej (-1.5%). Odbicie na spółkach wzrostowych, które były w ostatnich miesiącach najmocniej przecenione, pomogło dziś w solidnym zwrocie na indeksie Nasdaq. Subindeksy grupujące spółki internetowe oraz biotechnologiczne zyskały po ok. 1.2%.

Gap, właściciel sieci odzieżowych, zyskał dziś 3.3%, po tym jak spółka zaskoczyła wynikami sprzedaży za kwiecień i podała wstępny wynik netto za miniony kwartał powyżej prognoz rynku. Symantec również wzrósł o 3.3%. Producent programów antywirusowych prognozuje przychody w bieżącym kwartale nieznacznie powyżej oczekiwań rynku. Ralph Lauren, spółka z branży dóbr luksusowych, zaraportowała zysk netto powyżej prognoz rynku, ale rozczarowała swoimi oczekiwaniami na kolejne kwartały. Jej kurs spadł o 2.1%, choć na otwarciu przecena sięgała 6%.

Sezon wyników kwartalnych powoli dobiega końca, przed nami jeszcze przede wszystkich wyniki detalistów.

Tomasz Smolarek
Doradca inwestycyjny
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.