Tygodniowe podsumowanie sytuacji na rynku kapitałowym (26.07 ? 30.07.2010)

Komentarz tygodniowy Noble Funds TFI.

Mimo że miniony tydzień nie był dla inwestorów giełdowych tak korzystny jak poprzedni, to główne indeksy warszawskiej odnotowały niewielkie tygodniowe wzrosty. Imponująco wyglądają natomiast przyrosty miesięczne -indeks szerokiego rynku WIG wzrósł w lipcu o 7.8%, indeks największych spółek na GPW, czyli WIG20 o 9%. Jeśli chodzi o małe i średnie przedsiębiorstwa to ich ceny ich walorów wykazały się niższą miesięczną dynamiką -mWIG40 wzrósł 5.2% a sWIG80 o 6.5%. Mierząc wyniki polskiej giełdy indeksem MSCI w dolarach byliśmy w lipcu b.r. najlepszym rynkiem na świecie (podobna sytuacja miał miejsce w analogicznym miesiącu 2009 r.)

Wobec braku publikacji bieżących danych makroekonomicznych w kraju, inwestorzy skupili uwagę na wydarzeniach w strefie euro i za oceanem. W eurolandzie rozpoczął się sezon publikacji kwartalnych wyników spółek, który przebiega, jak do tej pory, podobnie jak w USA. Zyski na akcje spółek biją zarówno wyniki z wcześniejszych publikacji oraz oczekiwania rynkowe, a ponadto podnoszone są prognozy na bieżący oraz przyszły rok. Jeżeli chodzi o rynek amerykański to najbardziej absorbującymi uwagę spółkami były: DuPont, Exxon Mobil, Colgate-Palmolive oraz Motorola. Jednak te najważniejsze spółki już podały wyniki tydzień wcześniej.

W danych makro widać zaskakującą odporność strefy euro. Region, który miał pociągnąć cały świat ku kolejnej recesji, jak to nieraz sugerowano, okazuje się nie zwalniać dynamiki ożywienia. Zarówno wskaźniki wyprzedzające, jak i bieżące twarde dane są obecnie nadspodziewanie dobre. Natomiast spowolnienie widać w pozostałych regionach. Nie uważamy jednak, by było to spowolnienie prowadzące do recesji i realizacji scenariusza double dip. Jest to spowolnienie nierzadko występujące w drugim roku ożywienia, które jednak zostało spotęgowane przez serię wygasających na całym świecie pakietów stymulacyjnych. Obecnie najbaczniej obserwujemy rozwój sytuacji w Chinach oraz wśród amerykańskiego konsumenta. Tygodniowe dane o sprzedaży w sieciach detalicznych w ostatnich tygodniach są ogólnie pozytywne, jednak to sierpień i wrzesień będą decydującymi miesiącami (sezon „back to school”) i jednocześnie prognostykiem przed najważniejszym sezonem sprzedażowym związanym ze Świętami Bożego Narodzenia. Jeśli te nieśmiałe na razie sygnały ożywienia wydatków konsumentów zrealizują się to będzie to bardzo mocny sygnał dla rynku akcji, gdyż w ślad za tym pójdzie poprawa wielu wskaźników makroekonomicznych. Na razie indeksy giełdowe rosną w oparciu o świetne wyniki spółek (przedtem z USA, teraz z Azji i Europy) i ten potencjał już się kończy. Do dalszych wzrostów potrzebne już będą dobre (jeszcze nie bardzo dobre, ale idące we właściwą stronę) dane z USA.

Dodatkowo ostatnio to co wpływa na wzrosty to oczekiwanie inwestorów, że Fed rozpocznie „luzowanie ilościowe”, by dalej pobudzać gospodarkę. Spotkanie Fed odbędzie się 10 sierpnia i rynek liczy, że przynajmniej ta kwestia będzie wtedy dyskutowana.

W tym tygodniu będziemy mieć bardzo ważne dane (ISM-y, rynek pracy), które powinny przybliżyć bieżącą kondycję amerykańskiego konsumenta, natomiast za około 2 tygodnie publikacje wyników kwartalnych rozpoczną spółki z sektora detalicznego. Ich wyniki, a szczególnie prognozy, będą w trakcie trwającego sezonu publikacji kluczowe dla Wall Street, gdyż potwierdzą wigor bądź niemoc konsumenta w Stanach Zjednoczonych.

Tomasz Smolarek / Doradca inwestycyjny / Noble Funds TFI
Piotr Zygmunt / Analityk / Noble Funds TF

Noble Funds TFI S.A.

Pełne podsumowanie w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
Komentarz_tygodniowy_20100730.pdf139.18 KB