Udana sesja na Wall Street
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Indeks szerokiego rynku S&P 500 otworzył się na poziomie 1124pkt. (+0.3%) i niemal od razu powędrował dynamicznie na północ ponad 1126pk. (+0.5%) na fali dobrego odczytu indeksu ISM dla usług. Jednak już po około godzinie handlu nastąpiło jego osunięcie do poziomu wczorajszego zamknięcia (chwilowo nawet nieznacznie pod kreską). Od tego momentu można było zaobserwować systematyczny wzrost indeksu S&P 500, który ostatecznie zakończył dzisiejsza sesję na poziomie 1127 (+0.6%). Wzrosty odnotowały również pozostałe dwa główne indeksy amerykańskiej giełdy, czyli DJIA (+0.5%) oraz Nasdaq (+0.9%).
Publikacja indeksu ISM dla usług pozytywnie nastroiła inwestorów, gdyż wzrósł on do poziomu 54.3pkt. z 53.8pkt. przy oczekiwaniach rynkowych 53pkt. Optymizm był tym bardziej uzasadniony ze względu na poniedziałkowy odczyt ISM przemysłu. Odnosząc się do szczegółów dzisiejszej publikacji, to najbardziej cieszy 50.9 pkt (+1.2pkt.) na subindeksie zatrudnienia. Jak pokazuje historia trwałe ożywienie na rynku pracy nie następowało bez indeksu zatrudnienia w usługach poniżej 50 pkt., a obserwowany dotąd wzrost zatrudnienia stał się bardziej wiarygodny, aczkolwiek jest za wcześnie by mówić o trwałym wyjściu ponad 50 pkt indeksu. Indeks zatrudnienia w ISM przemysłu też wzrósł o 0.8 pkt do 58.6pkt. Reasumując widoczny jest umiarkowany optymizm w postrzeganiu sytuacji gospodarczej.
Kolejna istotną publikacją był raport ADP, przedstawiający szacunkowa zmianę zatrudnienia w USA w lipcu (oficjalny raport z rynku pracy zostanie opublikowany w piątek). Według niego zatrudnienie za oceanem wzrosło w minionym miesiącu o 42 tys. w porównaniu do 19 tys. w czerwcu, przy konsensusie rzędu 40tys. Jest to sygnał ożywienia na rynku pracy, jednak zbyt powolnego by mówić w najbliższej perspektywie o raptownej poprawie kondycji amerykańskiego konsumenta.
Spośród największych spółek z indeksu DJIA najwięcej zyskał kurs Du Ponta (2.4+%), Disney’a (1.8+%) i Krafta (1.6+%). Najsilniej spadły ceny walorów Microsofta (-1.6%) oraz Hewlett Packard (-1.3%).
Piotr Zygmunt
Noble Funds TFI