W piątek spadki, ale miesiąc i kwartał na plusie
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Dzisiejsza sesja, kończąca tydzień, miesiąc i kwartał, była dość słaba dla akcji, ponieważ indeksy przez cały dzień pozostawały poniżej wartości czwartkowego zamknięcia. Nie przeszkodziło to jednak w zakończeniu miesiąca i kwartału z przyzwoitym zyskiem. W skali trzech miesięcy DJIA i S&P500 wzrosły odpowiednio o 4% i 6%. Ostatecznie indeksy giełd amerykańskich znalazły się na następujących poziomach: S&P500 – 1440,67 pkt. (-0,45%), Nasdaq – 3116,23 pkt. (-0,65%) oraz DJIA – 13437,13 pkt. (-0,36%).
Nastrojów nie poprawiały dziś dane makroekonomiczne, które były co najwyżej neutralne, kontynuując trend słabych publikacji z realnej gospodarki. Najpierw poznaliśmy miesięczną zmianę dochodów i wydatków Amerykanów w sierpniu. Dochody wzrosły jedynie o 0,1% przy oczekiwaniach na poziomie 0,2%, a jednocześnie skorygowano dane za lipiec do +0,1% (poprzednio odczyt wyniósł +0,3%). Szybciej rosły natomiast wydatki, które zwiększyły się o 0,5% m/m, czyli bardziej niż się spodziewano (+0,4%). Negatywnie z kolei zaskoczyły indeksy Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. Pierwszy znich, przy wartości 49,7 pkt., nie dość że był niższy od oczekiwanych 53 pkt., to jeszcze okazał się być na najniższym poziomie od trzech lat. Drugi z indeksów (78,3 pkt.) pokazał w sierpniu poprawę w stosunku do lipca (74,3 pkt.), jednak niższą niż się spodziewano (79 pkt.).
Ze sporych wzrostów mogli cieszyć się dziś akcjonariusze Facebooka. Walory zyskały ponad 6% po informacji o udostępnieniu użytkownikom nowej aplikacji, umożliwiającej wysyłanie prezentów znajomym. O 5% podrożały z kolei akcje Reaserch In Motion, producenta telefonów BlackBerry, dzięki zaraportowaniu wyższych przychodów i niższej kwartalnej straty. Natomiast ponad 1% straciła spółka Nike, mimo że wynik kwartalny był zgdny z oczekiwaniami. Negatywnie odebrano informacje o spadających zamówieniach z Chin.
Rentowność obligacji pozostała na podobnym poziomie jak w czwartek, czyli 1,64% w przypadku papierów 10-letnich. Neutralnie zachowywały się notowania miedzi, ropy i metali szlachetnych. Wśród towarów wyróżniały się pszenica i kukurydza, które podrożały o ponad 5%.
Tomasz Manowiec
Noble Funds TFI