Wall Street na zielono

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Dzisiejsza sesja na nowojorskim parkiecie, od dzwonka do dzwonka, upłynęła pod znakiem wzrostów. Otwarcie indeksu szerokiego rynku S&P 500 nastąpiło na poziomie zbliżonym do wtorkowego finiszu, czyli 1329 pkt. i do zakończenia handlu indeks ten systematycznie zyskiwał na wartości. Ostatecznie zamknięcie sesji przez indeks S&P 500 nastąpiło na poziomie 1340.5 pkt (+0.87%). Silniej zyskał dziś technologiczny Nasdaq (+%), natomiast indeks blue chipów DJIA wzrósł o X%.

Wobec braku publikacji istotnych danych makro w trakcie sesji, a także po przetrawieniu wczorajszych, słabszych raportów z rynku nieruchomości i sektora przemysłowego, rynki oczekiwały na ogłoszenie minutes z kwietniowego posiedzenia Fed (26 – 27 kwietnia). Tematem przewodnim dyskusji był wybór momentu rozpoczęcia cyklu zacieśniania polityki monetarnej i należy podkreślić, że członkowie FOMC nie byli co do tego jednomyślni. Większość decydentów opowiedziała się za podniesieniem stopy podstawowej jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży skupowanych wcześniej przez bank centralny aktywów. Gubernatorowie poszczególnych oddziałów Rezerwy Federalnej byli zgodni co do tego, że pierwszeństwo w zbywaniu papierów będą miały te zabezpieczone hipotekami. Natomiast cały proces sprzedaży aktywów powinien stopniowo, nawet w ciągu 5 lat. Wspomniano także o narastającej inflacji, jednak w tym przypadku obradujący byli zgodni, że jej wzrost ma charakter przejściowy, a podażowe źródło (surowce – przede wszystkim energetyczne) tego wzrostu nie znamionuje póki co destabilizacji oczekiwań inflacyjnych.

Po niespodziewanym spadku tygodniowych zapasów ropy naftowej i paliw, wzrosła cena czarnego złota. Baryłka ropy U.S. Light kosztowała 99.7 dol. (+2.9%), a z kolei baryłka Brent osiągnęła cenę 112 dol. (+1.9%). Nic więc dziwnego, że kursy akcji naftowych gigantów jak Chevron (+2.4%) czy Exxon Mobile (+1.7%) były dziś jednymi z najbardziej rosnących. Spośród największych amerykańskich spółek, lepiej niż wyżej wymienione wypadł dzisiaj tylko Caterpillar (+3.1%). Najsłabszymi spółkami były natomiast Hewlett-Packard (-1.1%) oraz Bank of America (-0.9%). H-P odnotował spadek wartości swoich walorów drugą sesję z rzędu, po tym jak JP Morgan obniżył rekomendację do „neutralnej” oraz cenę docelową akcji z 55 dol do 42 dol. Przypomnijmy, że we wtorek gigant IT postanowił obniżyć prognozę na trzeci kwartał oraz na cały rok, a jako powód podał wpływ trzęsienia ziemi w Japonii na słabą sprzedaż komputerów oraz spadające marże w segmencie usług.

Piotr Zygmunt
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.