Wall Street trzeci miesiąc z rzędu na plusach
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
Dzisiejsza sesja za oceanem przyniosła kolejne wzrosty w spółkach blue chips oraz lekkie spadki na mniejszych spółkach. Indeks DJIA (+0,79%) kończy luty wzrostem na poziomie 2,8%, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrósł on o 2,7%. Historycznie w 26 przypadkach kiedy amerykańskie indeksy rosły przez dwa pierwsze miesiące roku tylko raz rok ten skończył się na minusie. Dziś wszystkie główne indeksy na plusach: S&P500 (+0,58%) – 1327 pkt., Nasdaq (+0,04%) – 2782 pkt. oraz DJIA (+0,79%) – 12226 pkt.
W poniedziałkowym kalendarzu makro kilka istotnych pozycji. Najpierw poznaliśmy dochody i wydatki konsumentów. Wydatki Amerykanów wzrosły w styczniu o 0,2% i były nieznacznie gorsze niż się spodziewano (oczekiwano wzrostu o 0,4%). W tym samym okresie dochody wzrosły o 1%, co stanowi największy wzrost od maja 2009 roku. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się wzrostu o 0,4%. Godzinę później podany został odczyt Indeksu Chicago PMI, który wzrósł w lutym dość znacząco z poziomu 68,8 pkt. do 71,2 pkt. Jest to zarazem najwyższy odczyt od lipca 1988 roku. Nieco niepokojące informacje napłynęły z rynku nieruchomości. Indeks podpisanych umów kupna domów spadł w styczniu o 2,8%. Ankietowani ekonomiści spodziewali się spadku o 2,2%. W nadchodzący piątek opublikowane zostaną bardzo ważne dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w lutym. Analitycy spodziewają się wzrostu zatrudnienia o 200 tys., wobec rozczarowującego wzrostu w styczniu na poziomie zaledwie 36 tys.
Wśród spółek należących do amerykańskiego indeksu blue chip największe wzrosty zanotowały walory Johnson & Johnson (+3%), Verizon (+2,6%) oraz Hewlett-Packard (+2,2%). Najmocniej spadały akcje Intel (-1,8%). W ujęciu sektorowym S&P na największych plusach znajdowały się spółki należące do sektora użyteczności publicznej, telekomunikacyjnego oraz materiałowego.
Akcje wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway (+2,8%) należącego do Warrena Buffeta zyskiwały dziś na wartości po tym jak opublikowany został list do akcjonariuszy. Guru finansów pisze w nim o dobrych perspektywach dla gospodarki amerykańskiej. Agencja Reuters podała informacje o tym, że fundusz private equity Blackstone (+0,2%) wygrał konkurs na zakup australijskich aktywów należących do amerykańskiej sieci centrów handlowych – Centro Properties za 9,4 mld dolarów. Wsród spółek z sektora ochrony zdrowia, spółka Ventas (-3,1%) mocna spadała po tym jak poinformowano, że największy rywal – firma Nationwide Health Properties (+10%) zostanie przejęty za 5,8 mld dolarów. Akcje Amazon.com (-2,2%) na solidnym minusie po tym jak analitycy UBS obniżyli rekomendację dla spółki do „neutralnie” z „kupuj” i zmniejszyli cenę docelową ze 195 do 180 dolarów.
Ceny ropy na światowych rynkach uspokoiły się dziś po wypowiedzi prezesa Saudi Aramco, mówiącego o tym iż zwiększona została podaż ropy. Za oceanem za baryłkę płacono dziś poniżej 98 dolarów, natomiast cena Brent spadła poniżej 112 dolarów. W piątek wieczorem bank JP Morgan podniósł prognozę cen ropy w 2011 roku o niemal 14 procent w związku ze zmniejszoną podażą z Libii. Amerykański dolar (-0,5%) spadł wobec koszyka głównych walut. Złoto, w obliczu trwających niepokojów, podrożało do poziomu 1409 dolarów za uncję.
Marcin Lewczuk
Analityk
Noble Funds TFI