Wall Street w mieszanych nastrojach

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Otwarcie indeksu szerokiego S&P 500 rynku na poziomie 1178.5 pkt (-0.6%) nastąpiło już po publikacji danych o zamówieniach na dobra trwałego użytkowania, która rozczarowała obserwatorów. Niedźwiedzie w dalszym ciągu dominowały na rynku, co objawiło się zejściem tego indeksu w okolice poziomu dzisiejszego minimum 1171.7 pkt (-1.2%) w połowie sesji. Jednak od tego momentu kolejne godziny handlu charakteryzowały się systematycznym marszem na północ, co zaowocowało zakończeniem dnia 4 pkt powyżej poziomu otwarcia (1182.5 pkt), ale 0.3% poniżej wczorajszego zamknięcia. Niewiele więcej stracił dziś DJIA, bo 0.4%. Natomiast sesja okazała się udana dla spółek technologicznych a indeks Nasdaq zyskał 0.2%.


 

Tymi spośród największych spółek (czyli z indeksu DJIA), które spisywały się dziś najlepiej były: Bank of America (+2.1%), American Express (+1.5%) oraz JP Morgan(+0.9%). Z drugiej strony stawki znalazły się: Merck (-1.7%), McDonald’s (-1.6%) i Alcoa (-1.3%).

Wynikami przed dzwonkiem pochwalić dziś się mógł m.in. Procter&Gamble (+0.4), którego zysk na akcję wzrósł z 3.91 do 4.01 dol. i okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań (3.97%). W komunikacie zwrócono jednak uwagę na niepewność tempa ożywienia w USA, ale z drugiej strony wskazano rynki wschodzące jako główna siłę napędową globalnego popytu.

Wyżej wspomniany odczyt zamówień na dobra trwałe raczej zawiódł. Z jednej strony wzrost o 3.3% w porównaniu do sierpnia okazał się znacznie lepszy od oczekiwań (konsensus rzędu 1.9% m/m) oraz od spadku w wysokości 1% miesiąc wcześniej (rewizja z –1.5%). Jednak tak wysoka dynamika miesięczna wynikała z odżywającego popytu na samoloty liniowe. Tempo wzrostu zamówień, wykluczając środki transportu, spadła o 0.8% m/m wobec oczekiwanych +0.5%, a same zamówienia na środki transportu wzrosły o 15.7% m/m. Odczyt wskazuje także na stosunkowo nieregularne rozłożenie sił wzrostowych między branżami. Spadki dotknęły komputery i wyroby z metalu a przyrosty urządzenia elektryczne i maszyny.

W trakcie sesji U.S. Census Bureau podało także informacje na temat rynku nieruchomości we wrześniu. Liczba sprzedanych domów na rynku pierwotnym wzrosła do 307 tys. (pop. 288 tys.), co po wyeliminowaniu czynników sezonowych przełożyło się na dynamikę rzędu 6.6% r/r. Odczyt choć nieznacznie przewyższył medianę oczekiwań analityków (300 tys.), to odzwierciedlał dane o pozwoleniach na budowę oraz liczbie rozpoczętych budów.

Jutro przed dzwonkiem szczególną uwagę należy zwrócić na publikacje wyników 3M, Motoroli oraz ExxonMobil.

Piotr Zygmunt
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.