Wzrost optymizmu za oceanem

Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.

Wtorek przyniósł powrót optymizmu na Wall Street. Na parkietach dominował kolor zielony. Główne indeksy odrabiały dziś straty z poniedziałku spowodowane obawami inwestorów o sytuację na bliskim wschodzie. S&P wzrósł o 0,89% zamykając się na poziomie 1321 pkt. Dow Jones rósł dzisiaj najmocniej, o ponad 120 pkt., co dało mu zmianę w stosunku do dnia poprzedniego wynoszącą 1,03%. Najmniejszym wzrostem, bo wynoszącym 0,73% zakończył dzień Nasdaq. Wzrosty napędzały głównie spółki sektora finansowego i telekomunikacyjnego. Gorzej radziła sobie energetyka.

We wtorkowym kalendarzu makro brak było jakichkolwiek odczytów danych, które mogłyby przyciągać uwagę inwestorów. W takiej sytuacji w centrum uwagi znalazło się zachowanie cen ropy naftowej. Handel na rynku ropy naftowej przyniósł dziś spadek cen. Wpływ na to miały informacje, że kraje stowarzyszone w OPEC po raz pierwszy od dwóch lat rozważają zwiększenie wydobycia. W Londynie za Brent crude płacono 112 dolarów za baryłkę (spadek o 1,68%), natomiast amerykańska sweet crude taniała do 105 dolarów za baryłkę.

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones największym zainteresowaniem cieszyły się walory Bank of America (+4,7%), American Express (+3,5%) oraz JP Morgan (+2,68%). Na czerwono kończyły dzień jedynie walory McDonald’s (-0,98%), Intela (-0,38%) oraz Exxon Mobil (-0,14%). Duży popyt na akcje Bank of America spowodowały informacje o planach redukcji kosztów oraz wzroście dywidendy w drugiej połowie roku. Inne banki takie jak Citigroup (+2,65%) czy Wells Fargo (+2,49%) także kończyły dzień solidnymi wzrostami.

Spośród innych spółek S&P 500 uwagę inwestorów przyciągały dziś spółki transportowe. Drożały akcje Southwest Airlines (+7,56%), Delta Airlines (+9,71%) oraz Expeditor's International (+3,08%), co było spowodowane spadkiem cen ropy naftowej. Natomiast po wiadomości o podpisaniu kontraktów z dwiema chińskimi liniami lotniczymi na dostarczenie około 2000 samolotów w ciągu następnych 5 lat opiewających na 10 miliardów dolarów wzrósł popyta na akcje Boeinga(+1,64%).

Zdecydowanie najgorzej radziły sobie spółki sektora energetycznego. Taniały między innymi walory Petrobras (-2,45%) oraz Suncor (-4,16%). Po negatywnych rekomendacjach spadkami kończyły dzień akcje spóki Nvidia (-4,49%) oraz National Semiconductor (-2,97%).

Dolar zyskiwał 0,35% wobec koszyka głównych walut. Cena uncji złota po wczorajszym ustanowieniu rekordu spadła o 0,5% do 1427 dolarów.

Bartłomiej Kaja
Noble Funds TFI

Noble Funds TFI S.A.