Wzrosty mimo mieszanych danych makro
Komentarz Noble Funds TFI po zakończeniu sesji w USA.
We wtorek akcje w Stanach Zjednoczonych zyskiwały od początku dnia, a końcówka przyniosła zwiększenie determinacji kupujących, dzięki czemu zamknięcie nastąpiło blisko maksymalnych wartości tej sesji. Jest to spora niespodzianka, bo dzisiejsze dane makroekonomiczne nie były zbyt dobre. W efekcie jednak już tylko kilku punktów brakuje S&P500 do historycznego szczytu z 2007 r. Ostatecznie indeksy giełd amerykańskich zakończyły notowania na następujących poziomach: S&P500 – 1563,77 pkt. (+0,78%), Nasdaq – 3252,48 pkt. (+0,53%) oraz DJIA – 14559,65 pkt. (+0,77%).
Kalendarz publikacji makroekonomicznych zawierał dziś sporo ważnych danych. Najpierw poznaliśmy miesięczną zmianę zamówień na dobra trwałe za luty, która wyniosła +5,7%. Odczyt ten znacznie przewyższył oczekiwania (3,9%), jednak po wyłączeniu zmiennej kategorii środków transportu wynik nie był już tak dobry. Skorygowany wskaźnik wyniósł tylko -0,5% wobec prognoz +0,7%. Pozytywnie zaskoczyły za to dane z rynku nieruchomości. Indeks cen domów dla 20 największych metropolii wzrósł w styczniu o ponad 8% r/r, co jest największą zwyżką od 2006 r. Natomiast sprzedaż nowych domów wyniosła w lutym 411 tys., co było mniej więcej zgodne z konsensusem. Rozczarowujące okazały się z kolei wskaźnik Conference Board oraz indeks FED z Richmond. Pierwszy z nich, będący indeksem zaufania konsumentów, spadł w marcu poniżej 60 pkt. wobec 68 pkt miesiąc wcześniej. Drugi, mierzący aktywność produkcyjną, także zaliczył spory spadek – z 7 pkt. do 3 pkt.
Wszystkie indeksy branżowe S&P zakończyły dzień na plusie. Wśród spółek wyróżniał się Boeing, który zyskiwał ponad 2% po udanych testach modelu 787 Dreamliner. Na drugim biegunie znalazły się akcje Children’s Place, które traciły ponad 3% po ogłoszeniu słabszych od oczekiwań prognoz zysków kwartalnych i rocznych.
Słabiej zachowywały się dziś obligacje, przez co rentowność 10-letnich papierów wzrosła do 1,93%, choć i tak znajduje się blisko swoich 2-tygodniowych minimów. Ponad 1% podrożały ropa naftowa i gaz, a ceny miedzi praktycznie nie zmieniły się wobec poniedziałku. Lekko poniżej kreski kończyły sesję metale szlachetne – złoto, srebro i platyna traciły po ok. 0,5%.
Tomasz Manowiec
Noble Funds TFI