Pierwsza wolnostojąca restauracja Sphinx powstaje we Wrocławiu

Sfinks Polska, spółka zarządzająca sieciami restauracji Sphinx, Wook i Chłopskie Jadło ma ambitne plany. Będzie otwierać kolejne restauracje, a także zwiększać możliwości sprzedażowe już istniejących. Co istotne, nowe lokale będą pojawiać się przede wszystkim w prestiżowych lokalizacjach o dużym natężeniu ruchu. Poznań, Kraków, Wrocław i Warszawa to miasta, które przede wszystkim znalazły się na celowniku Sfinksa. W tych miastach mają pojawić się nowe placówki.

Zainteresował mnie szczególnie pomysł na pierwszą wolnostojącą restaurację Sphinx. Otóż wolnostojąca restauracja Sphinx powstaje właśnie przy centrum handlowym Futura Park we Wrocławiu. Futura Park Wrocław to kompleks handlowy, wybudowany w roku 2008. Obiekt ma 20 000 m2 powierzchni handlowej, zlokalizowany jest w bezpośredniej bliskości arterii prowadzącej do wrocławskiego portu lotniczego i otoczony jest osiedlami mieszkaniowymi. Wolnostojąca restauracja Sphinx powstaje w trójkącie między kompleksem budynków, w którym znajdują się sklepy takich sieci jak Smyk, Empik, Media Expert czy Carrefour, a budynkami sieci Max-Fliz i McDonald's.

Cechą wyróżniającą restauracje Sphinx jest obsługa kelnerska. Klienci oczekują od restauracji Sphinx korzystnych cen na oferowane tam dania oraz wspomnianej dobrej obsługi kelnerskiej. O ile jest ona właściwa w istniejących obiektach handlowych jak i w przypadku restauracji zlokalizowanych w centrach miast, o tyle w przypadku obiektu wolnostojącego jaki ma być wybudowany we Wrocławiu stanowi dla mnie zagadkę. Nie wiem po prostu jak sprawdzi się obsługa kelnerska w takim obiekcie.


 

Pomysł na wolnostojącą restaurację Sphinx w moim mniemaniu jest pochodną decyzji podjętych w 2012 o zaprzestaniu rozwijania konceptu Sphinx Express, bo niewiele różnił się od dotychczasowych restauracji Sphinx. Okazało się wtedy, że format obsługi ekspresowej jest w zbliżony sposób realizowany przez pełnowymiarowe restauracje Sphinx, a klienci postrzegają restauracje Sphinx jako restauracje sieciowe z obsługą kelnerską.

Moim zdaniem pierwszy wolnostojący Sphinx może być również odpowiedzią firmy na niedostatek odpowiednich lokalizacji w istniejących centrach handlowych. Ten rodzaj restauracji pozwoli być może na przyspieszenie rozwoju firmy chociażby w związku z rozwojem infrastruktury i budową bądź rozbudową miejsc obsługi podróżnych przy trasach szybkiego ruchu. Budowa pierwszej wolnostojącej restauracji Sphinx jest niewątpliwie nowością dla Sfinksa. Nie jest jednak nowością dla sieci takich jak McDonald's czy KFC. Czy nowy pomysł na restaurację Sphinx zostanie zaakceptowany przez klientów? Bardzo chciałbym, żeby tak właśnie było.