W czerwcu 2012 na NewConnect pojawiło się 15 nowych spółek

Początek miesiąca był kontynuacją trendu spadkowego z maja. IndexNC powoli zbliża się do swojego najniższego poziomu jaki osiągnął w 12 marcu 2009, 33,57. Tak jak zakładaliśmy w poprzednim miesiącu motyw niestabilnego rynku nadal nam towarzyszy. Bardzo dobrze odzwierciedla to druga część wykresu NCIndex. Prawdopodobnie kolejne miesiące 2012 roku będą wyglądały podobnie. Miesięczne wykresy indeksów przedstawione są z lewej strony.

 

Czerwiec to kolejny miesiąc w którym NCIndex traci na wartości. Tym razem główny indekx New Connect spadł w czerwcu o 2,34 % (w poprzednim miesiącu 7,71%) z 37,58 pkt do 36,7 pkt, a WIG20 wzrósł z 2096,35 do poziomu 2275,3 czyli o 7,86 % (w maju spadek o 6,43%).

Nowe segmenty na rynku NewConnect

W środę, 27 czerwca po raz pierwszy GPW ogłosiło nowe segmenty na rynku NewConnect: High Liquidity Risk (HLR) 108 spółek oraz Super High Liquidity Risk (SHLR) gdzie znalazły się akcje 15 emitentów. Jak do tej pory utworzony był tylko jeden segment na rynku NC Lead skupiający spółki aspirujące do przejścia na Główny Rynek. Wprowadzenie nowych segmentów na rynek jest ważną informacją dla inwestorów, którzy znając kryteria doboru spółek do HLR i SHLR, z dużo większą ostrożnością będą podejmować decyzje inwestycyjne. Więcej o nowych segmentach oraz o spółkach zakwalifikowanych do HLR i SHLR w poniższym linku. W grupie HLR znalazła się 1 zagraniczna spółka Airfinance.

http://www.newconnect.pl/?page=informacje&ph_main_content_start=show&cmn_id=8410

Czat inwestorski z Cereal Planet

19 czerwca odbył się czat inwestorski z dyrektorem generalnym Cereal Planet. W czacie uczestniczyło 125 osób. Ze względu na ograniczenia czasowe oraz ilość pytań nie udało się odpowiedzieć w wyczerpujący sposób na każde z nich. W celu sprostania pytaniom internautom, pełne i rozbudowane odpowiedzi do wszystkich zadanych przez inwestorów pytań, zachowując przy tym pierwotne odpowiedzi dostępne są na poniższym linku.

http://www.progressholding.pl/pl/nowosci-i-raporty/nowosci/169-uzupenienie-odpowiedzi-do-czatu-z-19062012.html

Wskaźniki NewConnect

W czerwcu na NewConnect zadebiutowało 15 spółek. Struktura branżowa debiutantów przedstawia się następująco: 4 spółki z branży „Handel”, po 2spółki z branż „Media” oraz „Wypoczynek” i po jednej kolejno z „e-handel”, „Informatyka”, „Usługi finansowe”, „Eco-eneria”, „Budownictwo”, „Usługi inne” oraz „Technologie”. Średnia ilość debiutów z 6 miesięcy 2012 r. wynosi teraz 9,8 spółki, podczas gdy średnia w 2011 r. wyniosła 14,3 spółki miesięcznie. Nowe spółki w czerwcu sprzedały swoje akcje za kwotę 17,55 mln PLN i jest to największa sprzedaż akcji w tym roku (w maju 13,3 mln PLN). Na dzień 29 czerwca notowanych jest już 397 emitentów. Szczegółowe dane dotyczące statystyk rynku NewConnect prezentuje poniższa tabela.

Spółki zagraniczne na NewConnect

Podobnie jak w poprzednim miesiącu na NewConnect nie zadebiutowała żadna zagraniczna spółka, a czeski Twigonet Europe SE pozostaje nadal ostatnim zagranicznym debiutantem (kwiecień 2012), jak również największym zagranicznym podmiotem notowanym na NewConnect z kapitalizacją 45,84 mln PLN. Przypominamy, że podmiot ten zajmuje się przeprowadzaniem i eksploatacja światłowodów.

Pozostałe spółki notowane na NewConnect to: brytyjska (AerFinance), trzy spółki czeskie (PhotonEnergy, BGS Energy Plus i IcomVision Holding), bułgarska spółka ICPD i ukraińska AgroligaGroup.

Aż 5 zagranicznych podmiotów wykazują ujemne stopy zwrotu, z tego 2 w wysokości ponad 50%, a strata bułgarskiego ICPD wynosi ponad 93%. Jak widać w tabeli, wzrost kursów od ceny emisyjnej wykazują tylko 2 spółki. Czeska BGS Energy, oraz kwietniowy debiutant Twigonet Europe.

Czerwcowe debiuty na NewConnect

Jak już wspominaliśmy wszystkie spółki sprzedały akcji na kwotę 17,55 mln PLN. W ponad połowie spółek, bo aż w 8 w dniu pierwszego debiutu obrót nie przekroczył 50 tyś PLN. Największą emisję, 3 750 tyś zł, przeprowadziła spółka V Group S.A. Na koniec miesiąca imponujący wzrost odnotowały walory spółki BABY S.A. 126,67%, a największy spadek zaliczyła VELTO S.A. -56,67%. Średni obrót na debiucie wyniósł ok. 138,7 tyś zł i jest znacznie większy niż w poprzednich miesiącach 2012 roku. Największy obrót odnotowany został na spółce Reklamofon.pl.

Opracowanie - Progress Holding Sp. z o.o.

Pełny raport w załączonym pliku PDF

ZałącznikWielkość
Raport_za_06_2012.pdf912.85 KB